Tak, tak – to już 25 lat od ukazania się pierwszego numeru „Kurka Mazurskiego”. Kiedy na Wielkanoc 1990 r. wyszło 300 egzemplarzy gazety prezentującej kandydatów „Solidarności” w pierwszych wolnych wyborach samorządowych, nikt się pewnie nie spodziewał, że stanie się ona niebawem trwałym elementem lokalnego życia Szczytna, a potem całego powiatu. Choć od tamtego czasu bardzo wiele się zmieniło, jedno pozostaje niezmienne – jesteśmy przede wszystkim dla Was, drodzy Czytelnicy, utrzymując niezależność i patrząc na ręce władzy.

Ćwierć wieku z SOLIDARNOŚCIOWE KORZENIE

To była całkiem inna Polska. Nie minął jeszcze rok od historycznych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Na każdym kroku zauważalne były jeszcze pozostałości padającej komuny. Panowała wciąż niepewność wobec tego, co przyniesie przyszłość, ale też dawało się odczuć nadzieję i entuzjazm wśród ludzi, którzy wierzyli, że wraz z upadkiem narzuconego nam po wojnie systemu uda się zbudować wreszcie wolne, suwerenne i samorządne państwo.

Na fali tego entuzjazmu i nadziei rodził się „Kurek Mazurski”. Pierwszy numer ukazał się na Wielkanoc 1990 r., która przypadała wówczas w dniach 16 i 17 kwietnia. Data to ważna i wymowna, bo zaledwie kilka dni wcześniej, 11 kwietnia w Polsce oficjalnie zniesiono cenzurę. Wolność słowa, która dziś wydaje się tak oczywista, a przez to też niedoceniana, otwierała drogę do powstania gazet lokalnych, będących najbliżej mieszkańców i ich problemów. „Kurek” zaczynał jako pismo członków i sympatyków NSZZ „Solidarność”. Jego celem była prezentacja solidarnościowych kandydatów w nadchodzących, pierwszych wolnych wyborach samorządowych.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.