Ukazał się właśnie nowy tom „Rocznika Mazurskiego”. Zainteresowani historią regionalną Mazur znajdą w nim wiele nowych i ciekawych informacji.

Nowy ROCZNIK MAZURSKI

Dalszy ciąg wyników plebiscytu

Nowy „Rocznik” otwiera publikacja wyników plebiscytu z 11 lipca 1920 roku z kolejnych powiatów, ostródzkiego i reszelskiego, zebranych przez historyka z Rozóg doktora Zbigniewa Kudrzyckiego. Zamieszczanie suchych danych może wydawać się nieco nudne, ale biorąc pod uwagę, że do tej pory nigdzie nie publikowano całościowych wyników plebiscytu w poszczególnych miejscowościach na Warmii, Mazurach i Powiślu to podjęty przez redakcję „Rocznika” trud jest godzien uznania. W ten sposób wyniki plebiscytu w najmniejszych nawet wsiach stają się dużo łatwiej dostępne dla czytelników. Wcześniej, aby się z nimi zapoznać należało udać się do archiwum.

Co się stało z Mazurami?

Ten temat, zainspirowany filmem „Róża” Wojciecha Smarzowskiego, podjęła Dominika Gołaszewska, studentka II roku historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2010 roku, jeszcze jako uczennica ZS nr 2 w Szczytnie, wygrała konkursy poświęcone plebiscytowi z 1920 roku i ruchowi polskiemu w powiecie szczycieńskim. W swym artykule w dużym syntetycznym skrócie przedstawiła ona wyjazdy ludności mazurskiej do Niemiec począwszy od wieku XIX do czasów współczesnych. Liczba ludności pochodzenia mazurskiego nie przekracza obecnie na terenie Mazur 5 tysięcy.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.