Radni gminy Dźwierzuty jednogłośnie uchwalili budżet na 2012 rok. Wśród zadań inwestycyjnych dominują te związane z budową kanalizacji, przebudową oczyszczalni ścieków oraz budową przydomowych oczyszczalni. Powodzenie większości z nich zależy od tego, czy samorządowi uda się pozyskać środki zewnętrzne.

Na razie przebiega to z różnym skutkiem.

Budżet bez dyskusji

KŁOPOTY Z OCZYSZCZALNIĄ

Uchwalaniu budżetu gminy Dźwierzuty na 2012 rok nie towarzyszyła żadna dyskusja. Radni przyjęli jego projekt jednogłośnie. Plan dochodów i wydatków przewiduje, że na zadania inwestycyjne samorząd przeznaczy 11,4 mln złotych. To o blisko dwa razy więcej niż pochłonęły inwestycje w 2011 roku. Wśród największych znalazł się drugi etap budowy kanalizacji w ramach Masterplanu (5,3 mln zł) oraz przebudowa i rozbudowa istniejącej oczyszczalni ścieków w Dźwierzutach (5,8 mln zł). Powodzenie części zadań zależy jednak od pozyskania na nie środków zewnętrznych. Gmina liczy na dofinansowanie w wysokości 7,5 mln złotych. To może być trudne, o czym świadczą choćby kłopoty z otrzymaniem funduszy na modernizację oczyszczalni. Samorząd przymierza się do niej już od dłuższego czasu, ale złożony do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o dofinansowanie w ubiegłym roku został odrzucony na etapie oceny merytorycznej.

- Stało się tak ze względu na jakieś wady, które nie były istotne dla całego projektu – twierdzi wójt Czesław Wierzuk. Gmina złożyła co prawda protest wobec tej decyzji funduszu, ale i on nie został rozpatrzony po myśli dźwierzuckiego samorządu. Wierzuk zapowiada jednak, że nadal będzie zabiegał o dofinansowanie w wysokości 2,8 mln złotych.

- Po zakończeniu inwestycji kanalizacyjnej obecna oczyszczalnia nie przyjmie większej ilości ścieków. Musi być przebudowana, bo mogą być problemy – przekonuje wójt.

TO ODPOWIEDŹ NA WPISY

Na liście przyszłorocznych zadań inwestycyjnych znalazła się także budowa przydomowych oczyszczalni ścieków (459 tys. zł). Na razie wpłynęło 70 zgłoszeń od gospodarstw zainteresowanych korzystaniem z nich. W Stankowie w ramach funduszu sołeckiego wykonane zostały już mapy z myślą o inwestycji. W przypadku przydomowych oczyszczalni gmina może liczyć na 45% dofinansowania z WFOŚ i 45% kredytu na korzystnych warunkach. Wśród przyszłorocznych zadań znalazły się także: wykonanie kanału między stawami w Miętkich (140 tys. zł), budowa parkingu przy ośrodku zdrowia w Dźwierzutach (146 tys. zł) oraz parku w tej miejscowości (850 tys. zł). Również i to zadanie uwarunkowane jest otrzymaniem dofinansowania. Z kolei 489 tys. zł kosztować będzie modernizacja świetlicy w Popowej Woli, także realizowana przy udziale środków zewnętrznych. Powody do radości będą mieli uczniowie szkoły w Orżynach. Gmina planuje wybudować tam salę gimnastyczną. Samorząd ma już gotową dokumentację techniczną zadania, którego całkowity koszt jest szacowany na 1,5 mln złotych.

- Złożyliśmy już wniosek o dofinansowanie do Urzędu Marszałkowskiego i po Nowym Roku ogłosimy przetarg – mówi wójt. Wymieniając listę planowanych w bieżącym roku zadań, Wierzuk nie krył zadowolenia. Niechcący zdradził też, że śledzi to, co o dźwierzuckim samorządzie sądzą internauci.

- To jest odpowiedź na wpisy internetowe na blogach, że gmina nic nie robi – komentował, podkreślając jeszcze swoją dobrą współpracę z radą i sołectwami.

(ew)